کاربرد ,اندروید ,کاربردهای ,سیستم ,استفاده ,کاربر ,برای مثال، ,کاربردهای دیگر ,سیستم اندروید ,کاربردهای اندروید ,کاربرد اندروید ,تشکیل دهنده کسیستم عامل اندروید

 

اندروید، یک سیستم عامل مبتنی بر لینوکس به همراه رابط برنامه نویسی جاوا است که ابزارهایی مانند کامپایلر، اشکال یاب (debugger) ، شبیه ساز دستگاه و همچنین ماشین مجازی جاوا مخصوص به خود (Dakvik Virtual Machine - DVM) را نیز فراهم می کند.

 

پروژه اندروید به صورت رسمی توسط مجموعه شرکت های عضو Open Handset Alliance هدایت می شود اما در عمل اینطور نیست و هدایت این پروژه به عهده شرکت گوگل است.

 

اندروید از گرافیک 2 و 3 بعدی با استفاده از کتابخانه OpenGL و ذخیره سازی داده با استفاده از پایگاه داده SQLite پشتیبانی می کند.

 

همه برنامه های کاربردی اندروید (به اختصار کاربرد) در فرآیند مخصوص به خود و تحت user id خود که هنگام نصب به صورت خودکار توسط سیستم اندروید ایجاد می شود، اجرا می شوند. بنابراین کاربردها به صورت ایزوله و مجزا از کاربردهای در حال اجرا دیگر، اجرا می شوند و به همین دلیل کاربردهای خرابکار نمی توانند به راحتی به کاربردهای دیگر آسیب برسانند.

اجزاء تشکیل دهنده کاربردهای اندروید
 

یک کاربرد اندروید از بخش های زیر تشکیل شده است:

 

·       Activity: لایه نمایش یک کاربرد اندروید است. برای مثال، هر صفحه ایی که کاربر می بیند یک Activity است. یک کاربرد اندروید می تواند Activityهای متعددی داشته باشد و در طول اجرا بین آنها سوئیچ کند.

 

·       Service: بخشی از کاربرد است که وظایف و کارهای خود را در پس زمینه و بدون رابط کاربری انجام می دهند. برای مثال، یک service ممکن است در حالی که کاربر در حال کار با کاربرد دیگری است وظیفه اش پخش موسیقی یا دریافت اطلاعات از شبکه باشد. سرویس ها می توانند با استفاده از notification framework اندروید، کاربر را از وضعیت خود مطلع کنند.

·       ContentProviderیا تامین کننده محتوا کارش مدیریت داده های کاربردها است. شما می توانید با استفاده از این بخش کاربرد، داده ها را در فایل ها، پایگاه دادهSQLite، صفحات وب و هر دستگاه ذخیره سازی دائمی داده ها که کاربرد شما به آن دسترسی دارد، ذخیره کنید. همچنین با استفاده از تامین کننده محتوا، کاربردهای دیگر نیز می توانند به داده های کاربرد شما دسترسی داشته باشد.

 

·      BroadcastReceiverبخشی از کاربرد است که پیام های سیستمی مانند خاموش شدن صفحه نمایش، کم بودن شارژ باطری و یا پیام هایی که سایر کاربردها منتشر می کنند را دریافت می کند و به آنها پاسخ می دهد. BroadcastReceiver ها رابط کاربری ندارند و از طریق اخطارهایی که در نوار وضعیت نشان می دهند کاربر را مطلع می کنند.یک کاربرد می تواند برای eventهای معین به عنوان یک BroadcastReceiver خود را به سیستم بشناساند و هنگامی که  آن event اتفاق افتاد شروع به کار کند.

 

یک جنبه منحصر به فرد طراحی سیستم اندروید این است که هر کاربرد می تواند بخش های تشکیل دهنده کاربردهای دیگر را فراخوانی و اجرا کند. برای مثال، اگر شما می خواهید که کاربر هنگام کار با کاربرد شما با استفاده از دوربین دستگاه یک عکس بگیرد، به جای اینکه یک Activityبرای اینکار بنویسید، می توانید از کاربرد مخصوص عکس برداری بخواهید اینکار را برای شما انجام دهد و هنگامی که کار عکس برداری تمام شد عکس را در اختیار کاربرد شما قرار دهد. از نظر کاربر اینطور به نظر می رسد که بخش عکس برداری جزئی از کاربرد شما است.

همانطور که در بالا گفته شد همه کاربردهای اندروید در فرآیند مخصوص به خود اجرا می شوند بنابراین هنگامی که اندروید یکی از بخش های یک کاربرد را آغاز می کند، اگر فرایندی از قبل برای آن کاربرد در حال اجرا نباشد یک فرایند برای آن کاربرد ایجاد می کند. برای مثال، اگر کاربرد شما یک activity از کاربرد دوربین را برای عکس برداری فراخوانی کند، آن activity در فرایندی اجرا می شود که متعلق به کاربرد دوربین است، نه در فرایند کاربرد شما. بنابراین بر خلاف کاربردهای سیستم عامل های دیگر، کاربردهای اندروید تنها یک نقطه شروع ندارند (برای مثالmain() وجود ندارد).

چون اندروید هر کاربرد را در یک فرآیند جداگانه اجرا می کند و با تعریف کردن اجازه دسترسی ها، دسترسی به آنها را محدود می کند، کاربرد شما نمی تواند مستقیماً بخش های کاربردهای دیگر را فراخوانی و اجرا کند. بنابراین برای انجام اینکار، کاربرد شما باید یک پیام درخواست (intent) برای سیستم اندروید ارسال کند و سپس سیستم می تواند با توجه به دسترسی هایی که برای کاربرد شما وجود دارد، آن کاربرد را اجرا کند.

 

 

منبع اصلی مطلب : فروشگاه خدمات کامپیوتری اهورا
برچسب ها : کاربرد ,اندروید ,کاربردهای ,سیستم ,استفاده ,کاربر ,برای مثال، ,کاربردهای دیگر ,سیستم اندروید ,کاربردهای اندروید ,کاربرد اندروید ,تشکیل دهنده ک
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

سایت : انروید چیست ؟