وضعیت ,نمایش ,هنگامی ,کاربر ,تغییر ,ایجاد ,تغییر وضعیت ,پیاده سازی ,بالای پشته ,نمایش داده ,صفحه نمایش

Activity، بخشی از کاربرد است که وظیفه نمایش رابط کاربری را به عهده دارد و کاربران می توانند از آن برای تعامل با کاربرد استفاده کنند، مانند صفحه کلید مجازی و شماره گیری، ارسال پست الکترونیکی، مشاهده نقشه. هر activity پنجره ایی در اختیار دارد که می تواند در آن رابط کاربری خود را ترسیم کند. این پنجره معمولاً کل صفحه نمایش را پر می کند، اما ممکن است این پنجره کوچکتر از کل صفخه نمایش باشد و بر روی پنجره های دیگر نیز جابه جا شود.

یک کاربرد، معمولاً از چندین activity تشکیل می شود که وابستگی کمی (loosely bound) به هم دارند. معمولاً یکی از آنها activity اصلی است، که در هنگام شروع کاربرد به عنوان اولین صفحه نمایش داده می شود. هر activity می تواند برای انجام کارهای مختلف دیگر activity های دیگری را نیز فراخوانی کند. نحوه مدیریت activity ها در اندروید به صورت پشته ایی (back stack) است. هر زمان که یک activityجدید شروع می شود، بر بالای پشته قرار می گیرد و به کاربر نمایش داده می شود و activity قبلی متوقف و وضعیت آن در پشته نگهداری می شود. همانطور که می دانید، پشته، صفی است که از مکانیزم "last in, first out"  استفاده می کند، بنابراین هنگامی که کار کاربر با activity در حال اجرا تمام شود و دکمه عقب را انتخاب کند، activity در حال اجرا که در بالای پشته قراردارد از بین می رود و سیستمactivity متوقف شده قبلی را نمایش می دهد.

هنگامی که یک activity به خاطر شروع یک activity دیگر متوقف می شود، activity در حال توقف، با استفاده از متدهای callback که برای این کار در نظر گرفته شده است از تغییر وضعیت خود مطلع شود و می تواند قبل از توقف کامل، وضعیت خود را ذخیره کند. متدهای callback فراوانی وجود دارند که یکactivity می تواند با استفاده از آنها از تغییر وضعیت هایی مانند creating،stopping، resuming وdestroying مطلع شود و قبل از تغییر وضعیت، کار مناسب را انجام دهد. برای مثال، هنگامی که یکactivity متوقف می شود، باید اشیائی که منابع زیادی از سیستم را مصرف کرده اند از بین بروند، مانند ارتباطات شبکه و پایگاه داده. سپس هنگامی که activity دوباره شروع به کار کرد، منابع مورد نیاز را به خود اختصاص دهد. این تغییر وضعیت ها همگی جزئی از activity lifecycle هستند که در ادامه بیشتر شرح داده می شوند.

ایجاد Activity

برای ایجاد یک activity، شما باید یک زیر کلاس از کلاس Activity را ایجاد کنید، سپس در زیرکلاس ایجاد شده، باید متدهای callback ئی که سیستم هنگام تغییر وضعیت ها فراخوانی می کند را پیاده سازی کنید. دو تا از مهمترین متدهای callback عبارتند از:

onCreate()

یکی از مهمترین متدهایی که شما باید آن را پیاده سازی کنید، این متد است. سیستم هنگامی کهactivity شما را ایجاد می کند این متد را فراخوانی می کند. در هنگام پیاده سازی این متد، شما باید بخش های ضروری activity خود را مقداردهی اولیه کنید. این متد جائی است که شما باید متدsetContentView() را فراخوانی کنید تا چیدمان (layout) رابط کاربری activity مشخص شود.

onPause()

هنگامی که کاربر در حال ترک کردن activity شما است سیستم این متد را به عنوان اولین نشانه فراخوانی می کند. این متد جایی است که شما باید وضعیت و تغییراتی را که کاربر ایجاد کرده است را ذخیره کنید (چون ممکن است کاربر به activity شما باز نگردد).

منبع اصلی مطلب : فروشگاه خدمات کامپیوتری اهورا
برچسب ها : وضعیت ,نمایش ,هنگامی ,کاربر ,تغییر ,ایجاد ,تغییر وضعیت ,پیاده سازی ,بالای پشته ,نمایش داده ,صفحه نمایش
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

سایت : Activity های اندروید